ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

ETİYOPYALI ÇOCUKLAR TÜRKİYE'NİN YARDIMIYLA HAYATA HAZIRLANIYOR...


Açlık, hastalık, yoksulluk gibi pek çok sıkıntıyla mücadele eden Etiyopya’da eğitime verilen önem ayrı bir yer taşıyor. Derneğimiz de bu hususu dikkate alarak öncelikli olarak eğitim konusunda bölgeye destek veriyor. Başkent Addis Ababa’da bulunan ve yıllık kirasını ödeyemediği için kapanma noktasına gelen bir okulun kirasını ve eğitim ihtiyaçları ile ilgili masraflarını karşılayan derneğimiz, okuldaki eğitimin devam etmesini sağladı. Ayrıca bölgeye aralıklı olarak çeşitli kitaplar ve kırtasiye malzemeleri gönderen derneğimiz, önümüzdeki haftalarda eğitim malzemelerinden oluşan bir konteynerlik yardımı bölgeye gönderecek.

Etiyopya’nın değişik bölgelerinde faaliyet gösteren ancak maddi imkansızlıklardan dolayı kullanılamayacak derecede olan okul binalarının yenilenmesi ve yeni okullar inşa edilmesi için dernek olarak çalışma başlatıyoruz. Bölgedeki kardeş STK lar ile yapılan işbirliği kapsamında dağlık kesimde yer alan 32 okulun yenilenmesi tamamlanacak. Okulların çok kötü şartlarda eğitime devam ettiğini söyleyen Dernek Başkan Yardımcımız Ömer BAL bu duruma rağmen çocuklardaki öğrenme azminin kendilerini çok şaşırttığını söyledi. İnsana yapılacak en güzel hizmetlerden birisinin onun eğitimine verilecek olan destek olduğunu söyleyen Dernek Başkan Yardımcımız, hayırseverlerin de bu hususta hassasiyet göstereceklerine inandıklarını belirtti. Bölgedeki okulların yenilenmesi kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetle harabe durumundaki okul binaları tadilattan geçirilecek. Ayrıca yerleşim merkezlerinin yakınlarına inşa edilecek yeni okullarla çocuklar her gün okula gitmek için kilometrelerce yol yürümek zorunda kalmayacak. Böylece daha çok çocuğun eğitim almasına imkan sağlanırken, bölgelerin kalkınmasına da katkı verilmiş olacak.  

Dernek yetkililerimiz bölgedeki çalışmaların daha verimli şekilde devam edebilmesi için hayırseverlerin desteğinin çok önemli olduğunu belirttiler.ACC