ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

FİLİSTİNLİ YARALILARA SAĞLIK YARDIMI!


İstanbul Uluslararası Kardeşlik ve Yardımlaşma Derneği (IBS) olarak üçüncü kez, 28 Aralıktan bu yana Gazze’ye yapılan hava ve kara operasyonlarında büyük zarar gören sivillerin yardımına koştuk.
 
Geçtiğimiz Pazar günü gönderdiğimiz yardım konvoyu İsrail uçaklarının refah sınır kapısı yakınlarını bombalamasıyla büyük bir tehlike atlattı. Ancak olayda herhangi bir zayiat meydana gelmedi ve yardımlar Filistinli yetkililere teslim edildi.
 
Bölgede en acil ihtiyaç duyulan tıbbi malzemelerden oluşan 3. IBS yardımımızda,  ağrı kesici, sargı bezi, antibiyotik ilaçlar, ameliyat gereçleri vb. ihtiyaçlar yer alıyor.
 
Dernek yetkililerimiz yardımları teslim ettikten sonra Mısır’daki hastanelerde tedavi gören Gazzeli yaralıları da ziyaret ettiler.
 
IBS Gazze Koordinatörümüz Ahmet TÜRK yaralıların durumunun bölgedeki yaşanan trajediyi çok iyi ortaya koyduğunu belirtti. Yapılan bombardımanlar sonrasında peç çok hamile kadın çocuğunu düşürüyor veya erken doğum yapıyor. Ancak küvez sayısı yetersiz olduğu için bebek ölümleri engellenemiyor. Ayrıca bölgede kullanılan farklı bombaların etkisiyle yaralılarda derin yanıklar ve fiziki görünüşte değişiklikler oluşuyor.
 
Çocukların durumu ise daha kritik. Küçük yaştaki çocukların bazılarının yaşadıkları karşısında hafızalarını kaybettiklerini belirten IBS Koordinatörümüz Ahmet TÜRK, durumun televizyon ekranlarındaki görüntülerden çok daha ciddi olduğunu ve yaraların sarılması için daha çok yardım gerektiğini ifade etti.
 
Derneğimiz önümüzdeki günlerde 4. etap yardımın Gazze’ye gönderecek.Dernek yetkililerimiz bölgeye yapılan yardımların  sürekli devam edeceğini belirttiler.