ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

GÖZ AÇAN ADAMLAR!


Afrika seyahatlerimizde bazı ibretlik olaylara şahitlik ediyoruz. Bu olaylardan birisini yönetim kurulu üyemiz Ahmet Türk şöyle anlatıyor:

“ Kurban faaliyeti için Habeşistan’da kırsaldayız. Kesime başlayacağız. İnsanlar toplanmış, kurbanların kesilip etlerin dağıtılmasını bekliyorlar. Kalabalığın arasından yaşlıca bir kadın yüksek sesle bir şeyler söyleyerek yanımıza yaklaştı. Eliyle gözlerini işaret ediyor, yüzündeki ifadeyle yalvarırcasına bir şeyler istiyordu. Tercümanımızı çağırıp ne dediğini, ne istediğini tercüme etmesini istedik.

Kadının gözleri uzun zamandır görmüyormuş. Türkiye’den yardım kuruluşlarının gelip göz ameliyatları yaptıklarını ve gözleri görmeyenlerin görmeye başladıklarını etraftan işitmiş. Bize diyormuş ki, “siz buradaki görmeyen insanların gözlerini ameliyat edip açıyormuşsunuz, şu taşın üzerine oturayım benimde gözümü açıverin” bu manzara karşısında bayağı duygulandık, kendisinin ismini bölgedeki yetkililere yazdırıp katarakt ameliyatı için geldiğimizde sıraya yazılmasını sağladık”

Maalesef 7’den 70’e Afrika’daki en büyük sorunlardan birisi katarakt hastalığı. Yoksul Afrikalılar 100$ gibi bir maliyeti karşılayamadıkları için hastalık sonrası ömürlerini karanlığa mahkum olarak geçirmek zorunda kalıyorlar.

Bağışlarınızla Habeşistan’da katarakt ameliyatları yaptırmaya devam ediyoruz.

Bağış Yap