ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Savaşlar ve Doğal Afetler


SAVAŞ VE DOĞAL AFETLER
 
Derneğimiz kurulduğu 1994 yılından bu yana dünyanın farklı ülke ve bölgelerinde meydana gelen savaşlar ve doğal afetler ile ilgili yaşanan sıkıntılardan sonra birçok yardım faaliyeti yürütmüştür.

Ülkemiz başta olmak üzere Azerbaycan, filistin, Pakistan, Endonezya, Somali, Etiyopya, Suriye gibi ülkelerde deprem, iç savaş, tsunami, kıtlık gibi sivil halkı muhtaç duruma düşüren olayların ardından hayırseverlerimizin desteği ile bu bölgelere yardım ulaştırılmıştır.

1999 yılında Adapazarı’nda meydana gelen büyük deprem felaketinden sonra bölgeye yardımı ilk ulaştıran kuruluş derneğimiz olmuştur. Deprem sabahı bölgeye seyyar mutfak gönderen derneğimiz afetzedelere sıcak çorba yarımında bulunmuştur. Deprem sonrası mağdur olan kardeşlerimize battaniye, ilaç, su, temek gıda maddeleri yarımı gönderen derneğimiz depremzedelere maddi manevi destek sağlamıştır.

2004 yılında Endonezya Aceh bölgesinde meydana gelen büyük tsunami felaketinden sonra bölgeye ilk ulaşan uluslararası kuruluşlar arasında derneğimiz de yer almıştır.

Felaket sonrası derhal fizibilite çalışmalarına başlayan dernek yetkililerimiz en önemli konunun yetimlerle ve evsiz kalan sivillerle ilgili huşular olduğunu rapor etmiş ve bu yöndeki çalışmalar hızla başlatılmıştır.

Bölgede 400 çocuğun barınabileceği bir yetimhane kompleksi inşaa edilmiş, ayrıca evsiz kalan siviller için prefabrik konutlar yapılmıştır. Hayırseverlerimizin gayretleri ile bölgede küçük bir köy kurulmuştur.

Yetimhane bünyesine alınan çocukların eğitim, sağlık, giyim, yeme içme gibi ihtiyaçları derneğimiz tarafından karşılanmış, çocukların mesleki olarak da hayata hazırlanmaları için meslek eğitimleri almaları sağlanmıştır.

2005 yılında Pakistan’da meydana gelen deprem felaketinin ardından derneğimiz bölgeye 17 tır yardım malzemesi göndererek muhtaç sivillere yardım eli uzatmıştır. Acil ihtiyaç maddeleri kapsamında bölgeye battaniye, içme suyu, temel gıda maddeleri gönderilmiş, afetzedelere dağıtımları yapılmıştır. Ayrıca bölgede evsiz kalanlar için çadırkent kurulması sağlanmıştır.

Derneğimiz Lübnan ve Filistin’de yaşanan sıkıntılarla ilgilide sürekli yardım çalışmaları yürütmüştür. İslam İşbirliği Teşkilatı öncülüğünde bölgeye gemi ile insani yardımlar ulaştırılmış, sivil halkın yaraları sarılmaya gayret edilmiştir. Gazze krizinde de hayırseverlerimizin desteği ile bölgeye yardım malzemeleri gönderen derneğimiz, gıda, ilaç, eğitim gibi huşularda destekler sağlamıştır.

Komşumuz Suriye’de devam eden iç savaş sonucunda evsiz kalan ve yurtlarını terk etmek zorunda kalan yüzbinlerce soydaşımız için derneğimiz yardım faaliyetleri yürütmüştür. Bölgeye ilaç, temel gıda, soba, çadır vb. yardım malzemeleri ivedilikle ulaştırılmış, soydaşlarımıza maddi manevi destek sağlanmıştır.

 
Derneğimiz bundan sonra da savaş, deprem, doğal afetler gibi sebeplerle muhtaç duruma düşen sivillerin yanında olmaya devam edecektir.