ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

TÜRKİYE'DEN AFRİKA'YA ŞEFKAT ELİ !


2008 kurban organizasyonumuzu gerçekleştirdiğimiz Etiyopya’nın 21 bölgesinde, 30 a yakın okulda gördüğümüz tablolar bölgenin kurban bayramı sonrasında da yardıma ihtiyaç duyduğunu ortaya koydu.

Çamur ve tezeklerle sıvanmış, 4-5 öğrencinin aynı kitabı ve sırayı paylaştığı derme çatma sınıflar, defter, kalem vb. kırtasiye malzemeleri olmayan çocuklar bizleri duygulandırdı. Ancak ihtiyaçlar sadece eğitim alanı ile sınırlı değil. Öğrencilerin büyük çoğunluğunun ayakkabısı yok. Şanslı olanlar terlik bulabiliyor. Terliği de olmayan çocuklar ise yalın ayak hayatlarını devam ettiriyorlar. Çocukların okula  günde en az iki saat yürüyerek geldiklerini öğrendiğimizde duruma daha çok üzüldük.

Halkın camii olarak kullandıkları alanlarda ve binalarda da büyük sıkıntılar var. Bina olarak camisi olan yerlerin halıları yok. Halk saman serpilmiş toprak zeminde ibadetini gerçekleştiriyor. Bazı yerlerde ise cami yapma imkanı da bulamadıkları için açık alanlarda bir yer belirleyip camii olarak kullanıyorlar.

Kurban sonrası bölgedeki durumu değerlendiren dernek yönetim kurulumuz bölgeye sürekli yardım göndermeye karar verdi. Özellikle çocukların eğitimle ilgili ihtiyaçlarının giderilmesi için  ilk etap yardımda  ders kitapları, defter, kalem ve kırtasiye gereçleri yer alacak. Bununla birlikte öğrenciler ve yoksul halk için ayakkabı, terlik ve giyim malzemeleri gönderilecek. Aynı zamanda  camilerin ihtiyacı  için çok sayıda  halı da temin edilecek.

Dernek yetkililerimiz eski adıyla Habeşistan olarak bilinen bölgede büyük sıkıntılar yaşandığını, bölgeye eğitim, sağlık, gıda, içme suyu kuyuları gibi ihtiyaç  duyulan bütün alanlarda yardımların artarak devam edeceğini belirttiler. Gönderilen yardımların gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını söyleyen yetkililerimiz  yoksul halkın Türk insanın maddi ve manevi desteğini beklediklerini ifade ettiler.