ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Aşevi

Yoksullukla mücadele eden ülkelerde en büyük sıkıntılardan birisi de gıda temini konusunda yaşanmaktadır. Yetersiz beslenme sebebiyle her sene milyonlarca insan ya ölmekte ya da çaresiz hastalıklara yakalanmaktadır.  

Derneğimiz 2010 – 2011 yılları arasında Etiyopya’da ilk olarak bir aşevi kurmuştur. Başkent Addisababa’da yetim okulumuzdaki yetim çocukların ailelerinin istifade etmesi için kurduğumuz aşevinde her gün 100 Ailelik 2 öğün yemek pişirilmiş (yaklaşık 1000 kişi) ve 1 yıl boyunca bu faaliyet devam ettirilmiştir. Daha sonraki yıllarda da sadece Ramazan-ı Şerif Ayında İftar ve Sahur yemeği olarak Başkent Addisabab’da ve DiraDawa eyaletinde geçici aşevleri kurulmuştur. 2014 Ramazan Ayında yaklaşık 75.000 kişinin her gün iftar ve sahur yemeği karşılanmıştır. 

Özellikle yetim aileler için bu faaliyetin ne kadar önemli olduğu yemek dağıtıldığı süreçte görülmüştür. Günlük yemek ihtiyacını karşılayamamak insanları zorda bırakmakta ve zorluk pek çok kötülüğe sebep olabilmektedir.  

Durumun önemini gören derneğimiz bu faaliyetin yeni açtığımız Musa Efendi yetimhanemizde sürdürülmesine karar vermiştir. 2015 yılı başında yapımını tamamladığımız Hasan Efendi Aşevimizde yetimler ve aileleri için yemek pişirilmektedir. Aşevimizde her gün yemek pişeceği için maddi olarak destek gerekmektedir. 

Ramazan-ı Şerif aylarında bu sayı artırılacak ve farklı bölgelerde de aşevleri kurularak iftar ve sahur dağıtımları yapılacaktır. Bu faaliyetler için de kaynağa ihtiyaç duyulmaktadır.