ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Gıda Yardımı

Derneğimiz ülkemizde ve yiyecek sıkıntısı çeken yoksul ülkelerde erzak dağıtımlarında bulunarak, ihtiyaç sahiplerinin gıda ihtiyacını karşılamaktadır. 

IBS, bugüne kadar, başta ülkemiz olmak üzere Afrika, Balkanlar, Kafkasya, Orta Asya, Güneydoğu Asya, Ortadoğu ve Güney Amerika’da bulunan yaklaşık 35 ülkede gıda dağıtımlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırmıştır. 

Ülkelerin millî günlerinde programlar yapılarak yardım organizasyonları gerçekleştirilmektedir. Her yıl Azerbaycan “20 Ocak Şehitlerini Anma Günü” ve “Hocalı Katliâmı Şehitlerini Anma Günü”nde şehit âilelerine erzak yardımı yapılmaktadır. 

  

Endonezya’da tsunami sonrası bölgeye ilk giden yardım kuruluşlarından olan IBS, bölgedeki yoksullara erzak yardımları yapmıştır. Derneğimiz açlıkla mücadele kapsamında, Afrika’nın en muhtaç ülkelerinden olan Etiyopya’da yardımların ulaştırılmasının zor olduğu uzak bölgeleri tespit ederek, belirli aralıklarla kapsamlı gıda dağıtımı organizasyonları düzenlemektedir. Dünyanın değişik ülkelerinde yaptığımız erzak yardımlarının yanında ülkemizin yoksulluk oranı yüksek Şırnak, Kars, Van ve Erzurum gibi vilâyetlerinde de her yıl düzenli olarak binlerce kişiye gıda dağıtımı yapılmaktadır.  

Etiyopya (Habeşistan) gelir seviyesi bakımından dünyanın en yoksul bölgeleri arasında yer almaktadır. Özellikle kırsal bölgelerde ve köylerde insanların günlük gelir düzeyleri 1 $’ın altındadır. Bu durum ana gıda maddelerinin temini bakımında bölgede büyük ihtiyaç ortaya çıkarmaktadır.  

Derneğimiz gıda hususundaki bu ihtiyacı karşılamak bakımından Ramazan-ı Şerif başta olmak üzere belli aralıklarla yetimlerimizin ailelerine, kırsal bölgelere ve köylere gıda yardımlarında bulunmaktadır. Yardımlar hazırlanırken bölgede tüketilen temel besin maddeleri dikkate alınmaktadır. 5 – 6 kişilik bir ailenin 2 - 3 ay ihtiyacını görebilecek miktarda gıda paketleri hazırlanmaktadır.   

Büyük kıtlık yaşanan Somali’de 5500 aileye gıda yardımı yapılmıştır.  

Ayrıca İstanbul’da yüzlerce âileye düzenli gıda dağıtımı faaliyetimiz de sürmektedir.