ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Kurban Faaliyetleri

İBS şimdiye kadar 40’a yakın ülkede yaptığı organizasyonlarla milyonlarca yoksula Kurban eti dağıtımı yapmıştır. 

Özellikle Afrika’da, hiç bir yardım kuruluşunun ulaşmadığı bölgeler tespit edilmekte,  senede bir kez bile et yiyemeyen bu insanlara kurban etleri ulaştırılmaktadır. Bu durum kurban kestiren hayırseverimiz için büyük bir ecre, et dağıtımı yaptığımız yoksullar için de bayramın bayram gibi yaşanmasına vesile olmaktadır.  

Kurban organizasyonlarımızın Kurban kesmenin dışında gidilen bölgenin fizibilitesinin çıkarılması bakımından önemi büyük olmaktadır. Kurban kesim bölgelerinde yaklaşık 10 gün kalan ekiplerimiz bölgedeki ihtiyaçları tespit etmekte, yerel yöneticilerle ve halkla samimi ilişkiler kurmakta ve bölgenin sorunları ile ilgili raporlar hazırlamaktadırlar. Böylelikle bu raporlar yönetim kurulumuzda değerlendirilmekte ve yıl için de yapılacak faaliyetlere yön vermektedir. 

Kurban organizasyonları Müslümanlar arasındaki dayanışma ve kardeşliğin devam ettiğini gösteren bir unsur olması bakımından da önemlidir. Habeşliler kendilerine kurban gönderen hayırseverlere dualar etmekte, Müslüman kardeşlerinin kendilerini unutmadıklarını görmekten memnun olmaktadırlar. 

Adak, Akika, Şükür, Sadaka gibi kurbanları da yıl boyunca kurban bağışlandıktan sonra en geç 48 saat içinde aşevimizde kesilerek etli yemek olarak yoksullara dağıtılmaktadır. Bugüne kadar Kurban Bayramı dönemlerinde 16 ülkede kesilen kurbanlarınız yaklaşık 1,5 milyon aileye ulaştırılmıştır.