ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Sağlık Yardımları

Derneğimiz ülkemizde ve yurtdışında engelli kardeşlerimiz başta olmak üzere değişik hastalıklarla mücadele eden yoksullara yardım ulaştırmaktadır. Bu bağlamda ülkemizde ve Azerbaycan’da yüzlerce yürüme engelli kardeşimize 3 tekerlekli motosiklet, akülü engelli arabası ve manuel engelli arabası dağıtımı yapılmıştır.  

 

Ortadoğu’da yaşanan sıkıntılarla da yakından ilgilenen derneğimiz Lübnan’da yaşanan krizin ardından İKÖ çatısı altında bölgeye gemilerle yardım ulaştırmıştır. 2009 yılında Gazze’de yaşanan ve 1000’den fazla sivilin hayatını kaybettiği olaylarda bölgeye sağlık yardımı gönderen derneğimiz Mısır hastanelerinde tedavi olan yaralılara da maddi destek sağlamıştır. 

 

Afrika ülkelerinin yaygın hastalığı olan katarakt Habeşistan (Etiyopya)’da da en sık görülen hastalıklar içinde yer almaktadır. Katarakt 7’den 70’e her yaş grubunda görülen bir hastalıktır. Hastalığa mevsim şartları, beslenme yetersizliği, kirli sular, evlerin içinde yanan ocakların Dumaları sebep olmaktadır.  

Etiyopya’da göz ameliyatı yapabilen doktor sayısı 4-5 kişi olduğu, toplam göz doktoru 10 kişi kadar olduğu ifade edilmektedir. Durum böyle olunca katarakt hastalığına yakalanan, özellikle kırsal bölgede yaşayan fakir halk için gözlerinin görmemesi doğal olarak karşılanmaktadır. Bir kişinin iki gözü 100$ karşılığında ameliyat ettirilebilmektedir. Ancak halkta bu ücreti ödeyebilecek imkanda bulunmamaktadır. 

Derneğimiz IBS bu problemin çözülebilmesi açısından Etiyopya’daki ameliyat yapabilen göz doktorları ile belli dönemlerde anlaşmakta, doktoru ve hastaları merkezi bir noktada buluşturarak ameliyat olmalarını, yeniden görmeye başlamalarını sağlamaktadır. Farklı batılı STK ların bu ameliyatı kötü niyetli olarak yaptıkları ve insanların korneolarını çalıp siz zaten görmüyorsunuz diyerek tamamen kör olmalarına sebep oldukları bölgede anlatılmaktadır. Bu sebeple bölge halkı her STK ya ameliyat olmak için gitmemekte, ancak derneğimizin yaptığı başarılı ameliyatları görüp bizim organizasyonlarımıza katılmaktadır. Şimdiye kadar 2000’e yakın yoksul ameliyat organizasyonlarımızdan yararlanmıştır.  

Etiyopya’da yaklaşık 1 milyon insanın katarakt hastalığından dolayı gözleri görmemektedir.